Undervisningrådet: Geir Heierstad
Ved å skape et læringsmiljø der hver enkelt student føler seg inkludert, tilrettelegges det for kunnskapsrike og analytisk sterke studenter, mener førstelektor Geir Heierstad ved IKOS, som også tar til orde for å skape ubehag.
- Hvem var din favorittunderviser da du studerte? Og hvorfor var hun/han det?
- Etter det første halve året på grunnfag i sosialantropologi i Tromsø, hvor mengden overhead-presentasjoner av kopierte boksider var enorm, dukket det plutselig opp en fersk førsteamanuensis ved navn Finn Sivert Nielsen. Han hadde hodet fult av egne modeller for hvordan antropologiens historie kunne visualiseres ved hjelp av tavla og ett stykke kritt.
- Selv om vi fryktet for inventaret i området rundt tavla, var entusiasmen smittsom og formidlingsevnen stor. At vedkommende i tillegg fortsatte forelesningene utenfor auditoriet etter at vi ble kastet ut for dagen, og gjerne holdt på ut over natten, gjorde at det med ett ble et studentmiljø preget av entusiasme.
- Hva er den mest ukonvensjonelle undervisningformen du har brukt?
- Min undervisningsform er i det store og hele ganske multimedial. Ingen enkeltelementer er i seg selv spesielt ukonvensjonelle, men etter studentenes respons å dømme så er vel masala'en av former noe uvanlig:
- Jeg bruker mye film og lydmateriale, både dokumentarisk og fiksjon, for å skape referansepunkter og som diskusjonsmateriale. Studentene kan bytte ut obligatoriske kvalifiseringsoppgaver (av typen skriv et sammendrag eller et essay) med å skrive kortere artikler til en fagblogg vi har på India områdestudier. Jeg har studenter som følger forelesninger via nettet, ved hjelp av videokonferanseprogrammer. Det foregår parallelle diskusjoner på egen Facebook-gruppe knyttet løst til forelesningstematikken. Ellers så vil jeg slå et slag for å bruke hele kroppen under forelesninger. Sitt ikke stille og les opp fra manus hele tiden. Ta en spasertur på kateteret, skap ubehag med en liten runde ut blant studentene.
- Hvilke undervisningsmetoder har du inntrykk av at studentene liker best?
- Bruk av filmmateriale for å illustrere poenger, det være seg historiske, samtidige eller teoretiske, er alltid populært. På mange måter er det med på å skape en følelse av nærhet til pensumet som ellers er vanskelig. Men det er viktig at filmsnutter ikke alltid bare blir pauseunderholdning, de må også plasseres inn i en kontekst hvor de utfordrer. Likevel, studenter ønsker også en balanse i undervisningsmetoder. Hvis man ønsker å formidle en lengre argumentasjonsrekke, så er det ikke alltid like velkomment at man bryter det opp med fiffige filmklipp.
- Hva er ditt beste tips til andre undervisere for å skape engasjement blant studenter?
- Det viktigste er at den som foreleser selv lar seg inspirere og engasjere av pensumet det foreleses over. Sørg alltid for å finne innfallsvinkler du selv finner fascinerende. Å formidle engasjement og nysgjerrighet er like viktig som å formidle selve fagkunnskapen og kritiske evner. Greier man i tillegg å skape et godt læringsmiljø hvor hver enkelt student føler seg inkludert, har man kommet langt på vei for å tilrettelegge for kunnskapsrike og analytisk sterke studenter.
- Her kan bruken av sosiale medier som Facebook, deltakelse i fagblogger, osv. være konkrete hjelpemidler. Det gir studentene opplevelsen av å være deltaker. I tillegg kan skriving av fagtekster til en blogg også gi erfaringer som oppleves som relevante for framtiden - man lærer å formidle kunnskap. Og hopp opp på kateteret en gang i året.