Forsiden UiO Det humanistiske fakultet Institutt for filosofi, ide- og kunsthistorie og klassiske språk
print logo

Seminaret i vitenskapsteori: Løvhaug om forskningsformidling

Johannes W. Løvhaug, forsker ved IAKH, kommer til Seminaret i vitenskapsteori for å snakke om forskningsformidling i en endret offentlighet.

Johannes W. Løvhaug

Johannes W. Løvhaug

Foredraget er del av en seminarrekke i regi av Seminaret i vitenskapsteori. Som alle foredrag i serien er også dette åpent for alle interesserte. Foredraget vil bli holdt på norsk og varer fra 14.15 til 15.00. I pausen blir det servert kaffe og fra 15.15-16.00 åpnes det opp for spørsmål, kommentarer og diskusjon.

Forskningsformidling i en endret offentlighet

Det norske medielandskapet har de siste tiårene gjennomgått store endringer. Foredraget gir et historisk riss over hvordan Universitetet i Oslo har svart på denne utviklingen. Forskningsformidling til allmennheten er en sentral og lovpålagt del av universitetets virksomhet . Har ”medialiseringen” av samfunnet ført til nye måter å drive og begrunne forskningsformidling på? Skal forskningformidling være folkeopplysning, dreier det seg om instrumentell nytte for bestemte brukergrupper eller er det merkevarebygging som er det viktigste?

Dette er hovedspørsmålene i fordraget som baserer seg på Løvhaugs bidrag til verket Universitetet i Oslo 1811-2011. (Bok 7: Samtidshistoriske perspektiver).

Om Løvhaug

Johannes W. Løvhaug er idéhistoriker og er i dag forsker ved prosjektet ”Mangfoldige offentligheter” ved IAKH, UiO. Løvhaug har arbeidet som journalist i blant annet Dagbladet og VG og har vært ansvarlig redaktør for forskningsmagasinet Apollon.

Publisert 28. des. 2011 15:01 - Sist endret 17. jan. 2012 10:54