Hekta på India siden barneskolen
Jens Borgland startet som doktorgradsstipendiat i buddhismestudier 1. april. Han har allerede rukket å ha ansvaret for den siste utgivelsen i Bokklubbens serie Verdens Hellige skrifter.
– Interessen for India går langt tilbake, og jeg skjønte jo at jeg måtte lære meg sanskrit for å forstå mer av indisk religion og filosofi. Allerede som femteklassing på barneskolen, da jeg var på reiser i India med familien, ble jeg utrolig fascinert etter besøk i flere templer, forteller doktorgradsstipendiaten Jens Borgland ved Institutt for kulturstudier og orientalske språk (KOS).
Ansvarlig for bok
Fascinasjonen har alt gitt god uttelling for den unge stipendiaten, som har hatt ansvar for en boka Jainisme på Bokklubben. Bokas tema er den religiøse tradisjonen jainismen. Han har både redigert, oversatt tekstene og skrevet det innledende essayet.
Inspirerte Gandhi
I Bokklubbens presentasjon heter det at jainistene «bare» er rundt fem millioner, «en forsvinnende liten del av Indias milliardbefolkning. Men med sin rike religiøse litteratur har jainismens tilhengere gjort seg sterkt gjeldende gjennom historien. Også Gandhi lot seg inspirere».
– Det har vært morsomt å redigere boka, sier Borgland. Han er godt fornøyd med utgivelsen, selv om bokserien ikke gir uttelling i det såkalte tellekantsystemet for faglig publisering.
Masteroppgave publiseres
Det vil derimot hans masteroppgave i sanskrit gjøre, når den trolig blir utgitt på nivå 2 på Harrassowitz forlag. Masteroppgaven er en oversettelse og analyse av Jainisme-filosofen Vidyânandins tekster, mens hans doktorgradsprosjekt tar utgangspunkt i oversettelse og en kritisk utgave av et kapittel av Vinaya, monastiske regler for munker og nonner.
Selvstudier av sanskrit
Jens Borgland er ingen nykommer på IKOS. Han har hatt nærkontakt med instituttet både som bachelor- og masterstudent. Etter bachelorgraden høsten 2007 drev han et år med selvstudier av sanskrit i påvente av et relevant undervisningstilbud på IKOS. Og han deltok jevnlig på det filologiske seminaret på instituttet.