Dekan og fakultetsledelse
Det overordnede ansvaret for at publisert undervisningsmateriale er universelt utformet ligger hos fakultetsledelsen ved dekanen.
Instituttleder
Det overordnede lokale ansvaret for at publisert undervisningsmateriale er universelt utformet ligger hos instituttleder.
Instituttleder har også ansvaret for at underviserne har eller opparbeider seg nødvendig kompetanse på universell utforming. Kompetansen kan for eksempel utvikles ved å gjennomføre UU-kurset (canvas), som finnes i norsk og engelsk versjon.
Instituttleder, eventuelt undervisningsleder, har også ansvaret for å følge opp HFs administrative uu-rutine sammen med fakultetet og egen administrasjon.
Emneansvarlig
Det er emneansvarlig underviser som har det delegerte ansvaret for at publisert innhold på et emne følger kravene til universell utforming.
Undervisere
Hver enkelt underviser på emnet må sørge for at eget publisert innhold er universelt utformet. Pensum skal være tilgjengelig gjennom Leganto, og ikke skannes og legges inn som opplastede pdf-filer. Øvrig undervisningsmateriale som lastes opp i Canvas eller benyttes i Inspera må være universelt utformet før opplasting.
Undervisere skal ikke belastes med opplæringsoppdrag eller brukerstøtte, men bør kunne kontaktes for enkel kollegaveiledning eller erfaringsdeling.
Alle undervisere må opparbeide seg nødvendig kompetanse innen feltet universell utforming. Dette kan oppnås ved å gjennomføre UU-kurset (canvas), som finnes i norsk og engelsk versjon.
Lokal studieadministrasjon
Studieadministrasjonen på eget institutt skal kunne bistå i bruk av Ally i Canvas, og ellers kjenne reglene for universell utforming og hvor det kan finnes veiledninger og andrelinje brukerstøtte.
Det kan ikke påregnes at studieadministrasjonen eller lokale superbrukere skal bidra med utformingen av lærestoff. Men studieadministrasjonen kan kontaktes for enkel førstelinje brukerstøtte, og ellers delta som støtte på lokale arbeidsstuer.
Lokale superbrukere
Lokale superbrukere (for ansatte-sider) kan ta ut en Ally-rapport for instituttets konto og sørge for at denne er tilgjengelig for instituttledelsen. Rapporten gir en oversikt over alle instituttets Canvas-rom og problemer som må utbedres.
Undervisningslederne er lagt inn på instituttets konto i Canvas med innsynsrett, og kan se rapportene direkte. Se ellers Administrasjon av personer på konto (for ansatte-sider).
Superbruker kan som øvrig studieadministrasjon kontaktes for enkel førstelinje brukerstøtte, og ellers delta som støtte på lokale arbeidsstuer.
Superbruker videresender også rundskriv fra fakultetet når disse sendes via Canvas-nettverket.
Fakultetets støttefunksjoner
HF:Studio er behjelpelig med brukerstøtte og arbeidsstuer og kan evt. delta på instituttmøter (faggruppemøter og lignende).
HF:Studio kan også bistå med opplæring og kursing, utbedring av dokumenter, og tips og råd for teksting av lyd- og videofiler.
Opplæring inkluderer eventuell opplæring av studentassistenter, dersom disse engasjeres lokalt for å utbedre problemer ved gjenbruk av tidligere utviklet lærestoff. Dette vil stort sett gjelde dokumenter fra tidligere semestre som kopieres inn i nye Canvas-rom. Nytt undervisningsmateriale bør alltid utvikles av underviserne selv.
VIKTIG: Den som laster opp filer i Canvas får navn og kontaktinformasjon knyttet til hver fil. Det er derfor underviserne selv som bør laste opp materialet og plassere det i moduler eller på innholdssider. Hvis en støttefunksjon, undervisningsassistent eller annen ikke-underviser laster opp materiale, bør menyvalget «Filer» tas ut av menyen. Det samme gjelder menyvalget «Sider» hvis det er innholdssider som utbedres.
Sist revidert: 6. mars 2026