Når statsledere blir influensere

De er demokratisk valgt og er mye mer populære enn vestlige statsledere kan drømme om. Hvordan skaper de mektige asiatiske lederne tillit?

En mann med hvite klær, gult hodeplagg og grått skjegg som hilser på en flokk med smilende, eldre barn i skoleuniformer.

Indias statsminister Narenda Modi er populær og har blitt gjenvalgt flere ganger. Foto: Wikimedia Commons, Government Open Data License - India (GODL)

Gå til Facebook-arrangementet

Statsledere i Asia i det 21. århundre er kjent for å by på seg selv. De er valgt av folket og bygger sin identitet på sosiale medier. De beskyldes ofte for å være autoritære eller populister, men fortsetter å være populære. Hva er oppskriften?

Tidligere president i Filippinene, Rodrigo Duterte, delte personlige historier, både om alle damene sine og familielivet. Han brukte gatespråk og slanguttrykk og skapte slik et folkelig bilde av seg selv.

Statsminister Narendra Modi i India skjønte tidlig hvordan sosiale medier fungerer, og var blant de første til å bruke det aktivt i en indisk valgkamp. I dag er han på alle plattformer, har sin egen app og har over 100 millioner følgere på X.

Mann med briller, grålig skjegg og høyt hårfeste i en mørkegrå pologenser. Foto.
Arild Engelsen Ruud. Foto: Silje Pileberg/UiO

Professor Arild Engelsen Ruud forteller om hvordan disse ledertypene skjærer gjennom byråkrati og trege demokratiske prosesser, og bygger broer, flyplasser og metroer som folk kan være stolte av.

Du møter

Arild Engelsen Ruud er professor i Sør-Asia-studier ved Universitetet i Oslo, og har forsket på asiatiske statsledere.

Praktisk informasjon 

Deichman Furuset bibliotek og aktivitetshus (Fubiak) ligger på Trygve Lies plass 5, rett ved T-banen. Finn veien med Google maps. 

  • Avstand fra Jernbanetorget til Furuset T-banestasjon: 21 minutter (linje 2 Ellingsrudåsen)

Makt – Humaniorafestivalen 2026

Flere avlange røde elementer som er stablet sammen slik at de danner en "M" som faller litt fra hverandre, med en svart kule midt i. Grafisk.

Fra 11. til 26. mars inviterer Universitetet i Oslo til festival om makt.

Få med deg samtaler, foredrag, filmvisninger og mye mer, på Deichmans biblioteker og ved kulturinstitusjoner over hele byen.

Alle arrangementene er gratis!

Les mer om «Makt – Humaniorafestivalen 2026»

Meld deg på vårt nyhetsbrev!

Vil du studere humanistiske fag?

Sjekk hva du lærer, hvilke jobber du kan få og hvordan det er å være student.

Se vårt studietilbud

Publisert 3. feb. 2026 14:54 - Sist endret 4. feb. 2026 08:00