Samfunnsengasjert og eventyrlysten? Da kan utenrikstjenesten være noe for deg!

Er du nysgjerrig på internasjonale relasjoner og hvordan få en karriere i utenrikstjenesten? Hva gjør man egentlig som aspirant eller admirant? Hvordan blir man studentpraktikant? Få svar på dette og mer når UD kommer til UiO!

plakat med teksten Jobbklar og bilde av en som skriver i en bok

I løpet av dette arrangementet vil en aspirant og en adminrat fra Utenriksdepartementet (UD) dele sine erfaringer og innsikt om studentpraktikantordningen og gruppeopptaket til utenrikstjenesten. Du vil få en unik anledning til å lære mer om hva det innebærer å jobbe i utenrikstjenesten og hvilke karrieremuligheter Utenriksdepartementet har å by på. Du vil få innsikt i kravene som stilles til søkere og til søknadsprosessen.

Utenrikstjenestens hovedoppgave er å ivareta og fremme norske interesser internasjonalt og gi bistand til norske borgere og næringsliv i utlandet. Det er et mangfoldig felt som åpner dørene for studenter med ulike fagbakgrunner. Enten du studerer humaniora og språkfag, samfunnsvitenskap, juridiske, økonomiske eller administrative fag kan det være rom for deg i UD. 

I utenrikstjenesten får du muligheten til å påvirke Norges forhold til omverdenen. Du vil kunne være en del av viktige beslutningsprosesser om alt fra internasjonal handel og menneskerettigheter til sikkerhetspolitikk og utviklingsarbeid. Du får også sjansen til å oppleve nye kulturer, språk og samfunn på nært hold og knytte kontakter med fagfolk fra ulike sektorer, både innenlands og internasjonalt.

Under arrangementet vil du møte:

Astrid Pantin-Skjold (aspirant): Mastergrad i internasjonale relasjoner fra Geneva Graduate Institute og bachelorgrad i internasjonale relasjoner og økonomi fra University of Birmingham. Hun var tidligere studentpraktikant og lokalansatt ved den norske ambassaden i Brasília og har jobbet som forsker ved Global Governance Centre i Genève med fokus på klima og sikkerhet. Astrid søkte seg til UD for å få jobbe med ulike utenrikspolitiske problemstillinger og for muligheten til å veksle mellom Norge og spennende tjenestesteder i utlandet.

Kine Reilo Mørch (admirant): Mastergrad i innovasjon og kunnskapsutvikling og bachelorgrad i markedsføring og ledelse fra Universitetet i Agder. Hun har tidligere vært lønnsrådgiver i AIDER, HR og administrasjonstrainee i Trainee Sør og forretningsutvikler i Innoventus Sør. Kine søkte UD fordi man får jobbe ute i verden, med Norge i ryggen. Det er en variert og meningsfull hverdag som fornyes hvert tredje år ettersom man roterer i nye stillinger.

Det er satt av 40 minutter til presentasjon av karrieremulighetene i UD, deretter er Astrid og Kine åpne for spørsmål fra salen.

Arrangementet er åpent for alle studenter ved UiO, uavhengig av studieprogram.

 

Publisert 28. aug. 2025 09:10 - Sist endret 10. sep. 2025 16:07