Kvinner og barn først? Hvilke karakterer får plass i middelalderens hagiografier?

Idéhistorisk lunsjseminar i samarbeid med prosjektet Narrative hierarkier

Christine Amadou (IFFIK, UiO) og Rakel Diesen (HumSam, UiO) i samtale med Ingela Nilsson (Uppsala)

Bildet kan inneholde: øye, kunst, maleri, visuell kunst, tegning.

Maastricht Book of Hours, 102v

I dette utvidete lunsjseminaret handler det om hagiografi og om skikkelsene i randsonen av fortellingene om helgener og mirakler. Rakel Diesen vil snakke om bi(ttesmå) karakterer i vestlige hagiografier fra middelalderen, med vekt på hvilken rolle anonyme barn spiller. Christine Amadou tar tak i den andre enden og ser på detroniserte menn. For hva skjer med mennene i fortellingen når kvinner blir hellige og trer i forgrunnen? Når de blir senantikkens og den bysantinske periodens «incels»?

Etter disse to innleggene blir det en samtale ledet av Ingela Nilsson, professor i bysantinsk litteratur med spesialisering i narratologi ved Uppsala Universitet.

Arrangementet er et samarbeid mellom det NFR-finansierte prosjektet Narrative Hierarchies og Idéhistorisk lunsjseminar. Det er åpent for alle og det serveres enkel lunsj.

Kontaktperson: Matthew Kinloch

Publisert 10. nov. 2025 14:15 - Sist endret 10. nov. 2025 14:15