I 2026 er det 40 år siden Det tysk-norske studiesenter (DNSZ) så dagens lys. Siden oppstarten har vi holdt språkkurs for over 3000 norske studenter og tysklærere, samt lagt til rette for forskningsprosjekter mellom medlems-institusjonene våre.
Vi gleder oss til å feire jubileet med en tysk-norsk kulturdag.
Arrangementet er gratis, åpent for alle og det kreves ikke påmelding.
Program
- 10.00–10.15: Velkommen
- 10.15–11.00: «Tyske gründere i Oslo». Felix Heinrich, en av gründerne av bakerikjeden Backstube deler sine erfaringer.
- 11.10–12.00: Studentutveksling mellom Norge og Tyskland – erfaringsrapporter og samtaler med tidligere utvekslingsstudenter.
- 12.00–13.00: Pause
- 13.00–13.45: «Olje og øl? – Über kulturelle Begegnungen zwischen Deutschen und Norwegern» med Suzanne Bordemann, professor i tysk litteratur ved NTNU. Innlegget holdes på tysk.
- 14.00–15.00: Live-opptak med podkasten Tyskerne. Programledere er Ingrid Brekke og Kai Schwind.
Om Det tysk-norske studiesenter
Det tysk-norske studiesenter arbeider for å fremme faglig kontakt mellom norske utdanningsinstitusjoner og Universitetet i Kiel.
Senteret er et samarbeid mellom Universitetet i Oslo, Høgskolen i Østfold, NTNU, Universitetet i Agder, Universitetet i Bergen, UiT Norges arktiske universitet, Norges Handelshøyskole og Universitet i Kiel.