Professor i historie Hilde Sandvik møter regissør og teatersjef Runar Hodne til samtale om Oskar Braatens «Ungen» i lys av vår egen samtid.
Samtalen tar utgangspunkt i stykkets tematikk, dets historiske kontekst og hvorfor nettopp denne teksten fortsatt oppleves som relevant i dag.
Her vil publikum få innblikk i kunstneriske valg, tolkninger og perspektiver rundt forestillingen – og en mulighet til å gå inn i salen med både større forståelse og nye spørsmål.
Du møter
- Hilde Sandvik er professor i historie ved Universitetet i Oslo. Hun arbeider blant annet med kvinne- og kjønnshistorie og norsk og europeisk historie fra 1500 til 1850.
- Runar Hodne er regissør og teatersjef på Oslo Nye Teater. Han har iscenesatt mer enn 60 oppsetninger og har regi på «Ungen». Hodne er også professor i regi og har tidligere vært leder for regilinjen ved Kunsthøgskolen i Oslo.

Praktisk informasjon
Dørene åpner klokken 17.45.
Samtalen er gratis og åpen for alle. Skal du se forestillingen, må du ha billett. Les mer om forestillingen «Ungen» på nettsidene til Oslo Nye Teater.
Oslo Nye Teater ligger i Rosenkrantz’ gate 10. Finn veien med Google maps.
Makt – Humaniorafestivalen 2026

Fra 11. til 26. mars inviterer Universitetet i Oslo til festival om makt.
Få med deg samtaler, foredrag, filmvisninger og mye mer, på Deichmans biblioteker og ved kulturinstitusjoner over hele byen.
Alle arrangementene er gratis!
Vil du studere humanistiske fag?
Sjekk hva du lærer, hvilke jobber du kan få og hvordan det er å være student.