Han Lamers begynte i februar sin fire år lange periode som leder for Det norske institutt i Roma (DniR).
– Det norske institutt i Roma er en institusjon Norge kan glede seg over. Det er både en fornøyelse og en ære for meg å bygge videre på grunnlaget som min forgjenger, Kristin Aavitsland, og de som kom før henne, har etablert, sier Lamers.
Siden januar 2018 har Lamers vært tilknyttet Institutt for filosofi, idé- og kunsthistorie og klassiske språk (IFIKK). Året etter ble han professor i klassiske språk.
Han har studert gammelgresk og latin ved Universitetet i Leiden, hvor han tok doktorgraden sin i 2013. I tillegg har han studert kunsthistorie ved KU Leuven.
Forskningen til Lamers fokuserer på hvordan og hvorfor gammelgresk og latin ble brukt etter antikken, og hvem som brukte språkene.
– Min egen forskning har alltid hatt en sterk tilknytning til Roma, Italia, og Middelhavsregionen generelt. Det føles derfor naturlig å være i Roma med tilgang til mange relevante biblioteker og arkiver, forklarer han.
Vil skape flere muligheter
Siden 1959 har instituttet i Roma vært et samlingspunkt for norske forskere og studenter innen humanistiske fag.
Nå håper Lamers å styrke Norges tilstedeværelse på det humanistiske området og skape enda flere muligheter for norske forskere i Italia.
– Norske forskere kan dra nytte av samarbeid med internasjonale kolleger. Instituttet fungerer som en bro mellom Norges akademiske miljø og resten av Europa, og vi arbeider for å styrke disse kontaktene, sier han.
Lamers mener at det er spesielt viktig å hjelpe unge forskere å knytte kontakt med internasjonale kolleger, og mener at instituttet kan spille en viktig rolle ved å tilby en arena for samarbeid og nettverksbygging.
– Jeg er opptatt av å støtte talentfulle unge forskere i deres akademiske karriere, da denne veien ofte kan være utfordrende. Nettverksbygging og internasjonalt samarbeid kan være avgjørende for deres utvikling tidlig i karrieren.
En møteplass for studenter og forskere
Instituttet startet med et sterkt fokus på kunsthistorie og arkeologi, men rommer i dag flere fagdisipliner.
– Vi skal være en møteplass for studenter og forskere med forskjellig faglig bakgrunn innenfor humaniora. Derfor ønsker vi velkommen både forskere og studenter som arbeider innen fagområder som historie, idéhistorie, klassiske språk, litteraturstudier, filosofi og andre humanistiske fag, sier Lamers.
Denne bredden i instituttets fagtilbud har skapt gode muligheter for flerfaglig og tverrfaglig aktivitet, noe Lamers er svært engasjert i.
– Derfor føles instituttet i Roma nesten som et naturlig hjem for meg. Det gir et utmerket utgangspunkt for å utvikle spennende samarbeid på tvers av kunnskapstradisjoner i både undervisning, forskning og forskerutdanning.
Han synes det er svært viktig at studentene opplever at det finnes ulike vitenskapelige tradisjoner på flere språk, noe som gir evnen til kritisk tenkning og forståelse.
– Et opphold i Roma kan bidra til det, legger han til.
Lamers mener at tilgang til arkiver, biblioteker, monumenter og utgravninger i Roma og Italia ofte er av avgjørende betydning for studenter og forskere, og instituttet sørger for å legge til rette for denne viktige tilgangen.
Instituttet har også en rekke tilbud for både forskere og studenter, som fagstipender, kontorplasser, bibliotek, lesesal og møterom. I tillegg har de gjesteleiligheter tilgjengelig for besøkende forskere.
– Vi tilbyr også praksisplasser for både norske og internasjonale studenter, noe jeg har lyst til å utvikle videre, sier Lamers.
Ønsker å hjelpe
Instituttet bidrar også med støtte til ulike typer arrangementer. Lamers presiserer at dette ikke trenger å være store arrangementer. De kan hjelpe til med mindre workshoper, møter og konferanser.
– Det er bare å ta kontakt med oss for å utforske de mulighetene som finnes, sier han.
Lamers forklarer at instituttet nå er i utmerket form, både fysisk etter oppussingen, sosialt med mange arrangementer, og akademisk med mye interessant aktivitet. Dette ønsker han å bevare og videreføre de neste fire årene.
– Det er et livlig sted hvor mange spennende ting skjer. Vi gleder oss veldig til å ønske engasjerte studenter og dyktige forskere fra Det humanistiske fakultet ved UiO, andre steder i Norge, og fra utlandet velkommen hit.
Onsdag 26. mars utdeles Hans Rasmus Astrups Roma-pris for fremragende studentarbeid. Prisutdelingen finner sted på Astrup Fearnley Museet i Oslo.